Czym jest Holi i gdzie się to świętuje?

Jeśli Indie są miejscem, które zachwyca podróżników swoją niesamowitą kolorystyką, to w dzisiejszych czasach stają się eksplozją kolorów. Wiosna to czas festiwalu Holi w Indiach i Nepalu, prawdopodobnie najbardziej kolorowego festiwalu na świecie, który obchodzony jest co roku w dniu nadejścia równonocy wiosennej. Chociaż w Indiach prawie wszystkie uroczystości mają tło religijne, Holi Festival ma bardziej zabawny charakter, ponieważ udaje mu się przełamać, przynajmniej w tych dniach, bariery społeczne między bogatymi i biednymi, lub między mężczyznami i kobietami, ponieważ wszyscy cieszą się festiwalem razem.

Na czym polega święto Holi w Indiach?

Podczas tego święta ludzie malują się i rzucają w siebie nawzajem kolorowymi proszkami zwanymi Gulal. W przeszłości, te kolorowe proszki były pierwotnie przygotowywane z ziół leczniczych, ale z czasem dodano syntetyczne materiały, aby proszek dłużej utrzymywał się na ciele i aby eksperymentować z nowymi odcieniami. Użyte kolory nie są jednak wybierane przypadkowo, ale muszą przekazywać radość i pozytywność. Dlatego niektóre kolory pozostały tradycyjne w ramach obchodów, takie jak żółty, który nawiązuje do pobożności, pomarańczowy reprezentuje optymizm, niebieski symbolizuje spokój, czerwony jest używany jako symbol miłości i czystości, a zielony oznacza witalność.

Które miejsce jest najlepsze do świętowania Holi?

Należy zauważyć, że Holi jest świętem rodzinnym i dla przyjaciół, jak prawie wszystkie uroczystości w Indiach (Diwali, Dusshera…). Nie ma lokalnych obchodów w jednym obszarze, jak zachodnie święta z orkiestrą, tańcami, itp. Należy zauważyć, że ludzie w Indiach są bardzo otwarci, szczególnie w Holi, i goście są zawsze mile widziani, aby świętować. Warto dodać, że festiwal kolorów, zwany Holi można świętować w różnych miastach świata – źródło w tym odnośniku.

Holi jest obchodzone ze znacznie większą intensywnością w północnych Indiach niż w pozostałej części kraju. Święto obchodzone jest również w Nepalu i w społecznościach hinduistycznych na całym świecie. W północnej części pastwa, uroczystości, które naszym zdaniem mają najwięcej więcej uroku znajdują się w Udaipur, Varanasi, Jaipur, Mathura i Vrindavam… Być może te dwa ostatnie miejsca są bardziej chaotyczne i trzeba być nieco bardziej ostrożnym. W większych miastach, takich jak Delhi, dobrym pomysłem może być wybranie się na świętowanie w parkach, lub w dzielnicy backpackerskiej Paharganj. Istnieją również prywatne imprezy w niektórych hotelach, prywatnych ogrodach, itp.