Ciekawostki o Tuvalu

Być może nigdy nie słyszałeś o Tuvalu. Otóż jest to państwo składające się z kilku wysp w Oceanii. Jest to archipelag, który jest bardzo mały i w dużej mierze niezamieszkany.

Wyspy Tuvalu

Ciekawostki o Tuvalu zaczynają się od samej nazwy kraju. Tuvalu oznacza w języku lokalnym „osiem wysp”. Jednak w rzeczywistości kraj ten składa się z dziewięciu, a właściwie z czterech raf koralowych i pięciu atoli. Powodem, dla którego mówi się o „ośmiu wyspach”, a jest ich dziewięć, jest fakt, że jedna z wysp Niulakita nie była zamieszkana aż do połowy XX wieku.

Najmniej zamieszkany kraj w ONZ

Tuvalu liczy zaledwie 11 000 mieszkańców i jest najsłabiej zaludnionym krajem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że państwem o najmniejszej liczbie mieszkańców na naszej planecie jest Watykan, który nie jest członkiem ONZ.

Hiszpańskie odkrycie

Pierwsza europejska nazwa Tuvalu brzmiała Islas Nombre de Jesús. Pierwszymi białymi ludźmi, którzy dotarli na ten odległy polinezyjski archipelag, byli hiszpańscy nawigatorzy w 1568 roku.

Później jednak archipelag stał się częścią ogromnego Imperium Brytyjskiego. W rzeczywistości do 1978 r. kraj był kolonią brytyjską. Do dziś królowa brytyjska jest królową Tuvalu, kraj ten jest częścią Wspólnoty Narodów i ma brytyjskiego gubernatora na wyspie oraz konsula honorowego w Londynie.

Międzynarodowy port lotniczy Tuvalu

Zwykle do Tuvalu można dostać się samolotem. Miejscem docelowym jest zawsze międzynarodowe lotnisko Funafuti, stolica kraju. Lotnisko powstało w czasie II wojny światowej, kiedy to wojsko amerykańskie stworzyło je dla swoich samolotów. Tuvalu to strategiczny punkt na oceanie pomiędzy Hawajami a Australią.

Poruszanie się po wyspach Tuvalu

Turystyka w Tuvalu jest wprawdzie niewielka, więc nie ma tam większej infrastruktury dla podróżnych. Wyspy łączy tylko kilka promów, a dróg na wyspach jest zaledwie osiem kilometrów. Co więcej, tylko główne drogi są utwardzone.

Znaczki pocztowe z Tuvalu

Co ciekawe, w kraju o niewielkich zasobach, poza rybołówstwem, filatelistyka stała się ważnym uzupełnieniem gospodarki. Tuvalu Philatelic Bureau drukuje znaczki, które są cenione przez kolekcjonerów na całym świecie. Zawsze można więc kupić kilka sztuk na pamiątkę. A kto wie? Może to będzie dobra inwestycja na przyszłość.

Zainteresował Cię ten artykuł? Sięgnij po więcej w portalu www.bestinshow.pl, piszącym o podróżach, czasie wolnym, hobby.